מחזור קארמה

5 דברים שכולנו צריכים לעשות היום כדי לשמור על הסביבה

דוח האו"ם החסר תקדים בהיקפו ובחומרתו קבע חד משמעית שאם לא נעשה שינוי כיוון משמעותי בחשיבה ובהרגלים, אנחנו עתידים להיכנס לתקופה בעייתית מאוד בהיסטוריה של האנושות ושל כדור הארץ. חברים זה ברמה של יקום: 1 כדור הארץ: 0.

אין לנו ברירה אלא לשנות חשיבה והרגלים. השינוי לא יקרה ביום אחד אבל הוא יקרה. הוא חייב לקרות. ושחלילה שלא ניתן להיעדר חקיקה להיות התירוץ לכך שאנחנו לא שומרים על הסביבה. לכל אחד ואחת מאיתנו צריכה להיות אחראיות בסיסית, שהיא חלק מחינוך בסיסי, לשמירה על הסביבה.

רגע אחד – סטופ כדור הארץ – בואו לא ניתמם ונהיה צבועים. כולנו מסבים נזק לכדור הארץ. בכל פעם שאנחנו מתניעים את האוטו בבוקר, בכל פעם שאנחנו קונים מכשיר חשמלי ובכל פעם שאנחנו זורקים חיתול או מגבון לפח. אי אפשר להיות 100% אקולוגי וזו גם לא הבקשה. הסטנדרט המתבקש הוא הרבה יותר נמוך מזה. הרבה יותר נמוך. ים המלח נמוך. האחריות הבסיסית שלנו כל כך בסיסית שאין מילה אחרת להגדיר זאת מלבד ביזיון ברמה גלקטית אם לא נקפיד עליה ונעלה אותה על ראש שמחתנו.

טוב אחרי אפרטיף כזה, הגיע הזמן לנעוץ שיניים במנה העיקרית. למקרה שהתעניינתם – היא ויגן פרנדלי. אנחנו מבינים ששינוי הוא לא עניין פשוט אז לעסנו לכם את המנה טוב טוב וגם ככה רוב המשימות פה מצריכות בעיקר חשיבה ופחות עבודה. כך שיצאתם בזול. תאמינו לנו, לכדור הארץ זה עולה יותר.  

הנה הם גבירותי ורבותי: 5 דברים שכולנו צריכים לעשות היום כדי לשמור על הסביבה.

 1. העדיפו נייר על פלסטיק.
  אתם עומדים מול המסוף של מקדונלדס בעיצומה של הזמנה והוא שואל אתכם אם אתם מעדיפים קשית נייר או פלסטיק. על מה תלחצו? ברור שנייר. תמיד נייר. עוטפים כריכים לבית ספר? נסו נייר סופג במקום הניילון הנצמד. עושים קניות אונליין ויכולים לבחור שקיות נייר? לכו על נייר! בכל פעם שיש לכם אפשרות לבחור בין נייר לפלסטיק. לכו על נייר. 

  אה ואם נותנים לכם לבחור בין נייר או בלי נייר (למשל: קבלה מנייר או דיגיטלית) כמובן שדיגיטלית.  

 2. שימו לב לכמות הפסולת שאתם מייצרים.
  שמתם לב פעם כמה פלסטיק יש בהזמנה משפחתית אחת של טייק אוויי? כל הקופסאות, הכוסיות הקטנות עם הרטבים, הסכום מפלסטיק שבא גם הוא, איך לא, עטוף כולו בפלסטיק. ממש אורגיה של פלסטיק שנועדה לשרת את האדם הנהנתן על חשבון איכות החיים של הכדור עליו אנחנו חיים. לא אמרנו "תפסיקו להזמין טייק אווי". אל תהיו קיצוניים. אבל כן תשימו לב לכמות הפסולת שאתם מייצרים כל יום. ועכשיו תכפילו ב-8 מיליארד וב-365 יום. איזה אסון הא?

  רק המודעות לכמות הפסולת שאנחנו מייצרים תייצר שינוי. קחו את העניין ברצינות.

 3. חשבו מחדש על היחס שלכם למוצרים מהחי.
  עכשיו כבר ממש הרגזנו אתכם הא? נכנסנו לכם לצלחת. אבל הי נו, לא ביקשנו שתהיו טבעוניים ומצד שני גם אם אתם קרניבורים אדוקים, קרוב לוודאי שאתם מסכימים עם העובדה שתנאי הגידול והמחייה של בקר ועופות בתעשיית הבשר הוא בכי רע ורובינו היה מעדיף לעצום עיניים ולא לחשוב איך נראים הקרביים של בית מטבחיים. אז עוצמים עיניים, אוכלים בשר ומתענגים על כל ביס.

  אבל מסתבר שהאהבה המוגזמת שלנו לבשר משפיעה מאוד על ההתחממות הגלובלית והגידול המסיבי של חיות משק מפליצות מחמיר את זיהום האוויר ואת החור באוזון. אז.. בפעם הבאה שאתם נותנים ביס בהמבורגר, תחשבו על הבשר. על הנזק הגדול, על העוולות, על הרעות החולות, על האנטיביוטיקה, על המשלוחים החיים, על האוי ואבוי ועל השם ישמור. 

  מכירים את זה שאתם נגמלים מסיגריות ופתאום זה מכה בכם: "זה גם מזיק לבריאות וגם מסריח ברמות – אני לא מאמין שהוצאתי כל כך הרבה כסף על החרא הזה". אז ככה רק עם בשר ומוצרים מהחי. רק תחשבו על זה. זה כל מה שאנחנו מבקשים. לכו תדעו לאן זה ייקח אתכם.

 

 1. הפרידו פסולת.
  כריסטופר קולומבוס קרא לכל הילידים האמריקאים בשוגג ובהתנשאות: אינדיאנים. אבל הם לא.. הם אפאצ'י ושירוקי ונאבאחו ועוד הרבה עמים ושבטים שלכל אחד מאפיינים משלו. אז ככה גם עם פסולת. זה שקראנו לכל מה שהולך לפח "פסולת" לא הופך אותו לזהה ולא אומר שהטיפול בו צריך (או יכול) להיות זהה. 

  הפרידו פסולת! כמו שאתם קמים בבוקר ומסדרים את המיטה. ככה הפרידו פסולת. יודעים איפה הקרטוניה הקרובה אליכם? המתקן למחזור פלסטיק? לאן מפנים מוצרי חשמל ישנים? ומה עושים עם בקבוקי זכוכית? למדו את הנושא והתחילו להפריד. המודעות הזו היא הבסיס להמון דברים אחרים שתלמדו על הדרך בנושא קיימות.

  זה 'הגומיות בנעליים הצבאיות' של הקיימות. הבסיס שאיתו צריך להתחיל כדי להבין את גודל הנזק שאנחנו מסבים לכדור הארץ ואת מידת היכולת שלנו לשנות את המצב. אנחנו יכולים לשנות את המצב! הפרידו פסולת. אם זה לא היה ברור עד עכשיו.   

 

 1. שתפו את הפוסט הזה.
  קרוב לוודאי שאתם מקיימים את כל או חלק מהדברים שדיברנו עליהם בסעיפים הקודמים. במידה וכן, אתם כבר במקום טוב יותר ממרבית האוכלוסייה. ולכן יש לכם אחריות אישית גם בהפצה של הבשורה הזו הלאה. הפיצו את הפוסט הזה לכל מי שאתם מכירים. מספיק שנצליח לשנות הרגלים של אדם אחד וכבר עשינו משהו טוב. סייטן סייטן נדפוק את כל העדר. 

 

שיהיה לנו בהצלחה!