אשפה

מרימים לכם! טרנד הפלוגינג בישראל עולה שלב

טרנד הפלוגינג השבדי (ריצה עם שקיות זבל) הולך וקורם עור וגידים, עם יוזמות מקומיות מבורכות שמבטיחות לעשות טוב לעצמנו (שורף עד 30% יותר קלוריות מריצה רגילה) ולסביבה (מעל 100 קילו זבל בריצה אחת). סקרנים? הנה כך תוכלו להצטרף למהפכה. 

זה איש הברזל? זה עובד עירייה? לא! אלה פלוגרים – אנשים שרצים עם זבל ומשנים את העולם. טרנד הפלוגינג (Plogging) החלה בשבדיה ב-2016, על ידי אצן חובב בשם אריק אלסטרום, ששילב בין המילים "ריצה" ו"להרים" בשבדית והביא לעולם את הפלוגינג. בזכות יחסי ציבור טובים, הטרנד צבר תאוצה במדינות שונות בעולם והגיע גם אלינו.

איך זה עובד? רצים ברחובות העיר (או החוף) עם שקית זבל ביד ואוספים זבל תוך כדי ריצה. מעבר לשמירה על הסביבה, יש הטוענים שיש לתנועות עצמן משמעות פיזיולוגית שתורמת לגוף – כריעה, איסוף אשפה, עמידה, ריצה וחוזר חלילה, אלה פעולות שעוזרות לחיטוב הירכיים והישבנים, ממש כמו סקווטים. חובבי השיטה טוענים שריצת פלוגינג שורפת עד 30% יותר קלוריות מריצה רגילה.. כזו שלא תורמת לאיכות הסביבה.

 

פלוגינג כחול לבן

טרנד הפלוגינג הגיע כבר לפני שנתיים גם לישראל וכיאה למוח היהודי, קיבל עם הזמן אי אלו התאמות ושדרוגים מקומיים. בין היוזמות האחרונות אפשר לציין כמה בולטים:

קבוצת 'שקית לרוץ איתה' מקיימת אירועי פלוגינג קבוצתיים. בימים אלו היא לוקחת חלק בפעילות מבורכת של ארגון נוסף בשם 'תיקון הים' שקיים השנה לקראת ראש השנה אירוע בשם 'תשליך הפוך' בחופי בת ים, אירוע המוסיף נופך חדשני לטקס היהודי המסורתי. באירוע זה, מבטיחים המארגנים, גם מטהרים את הנפש וגם את החוף מפסולת.

יוזמה נהדרת נוספת מוסיפה לטרנד את השיק שאולי חסר לו. דניאל קמפוס, יזם ישראלי ועבדול עבדול, מאמן כושר מדרפור, הקימו מיזם בשם Environmental Fitness – שהוא בעצם פלוגינג חופים באמצעות חליפה מיוחדת המחוברת למזחלת שעליה ניתן להעמיס את הזבל. בצורה כזו, היזמים מקווים להשיג שתי מטרות עיקריות: לאסוף יותר זבל ובהתאם לזה גם להגדיל את מידת ההתנגדות של המשקל אותו סוחבים, מה שאמור לשרוף יותר קלוריות ולשמור יותר על הסביבה. בשעת ריצה אחת על החוף אפשר לאסוף כ-100 קילו זבל (המזחלת יכולה להכיל כ-30 קילו זבל. בשעה אחת אפשר להספיק 3 סבבי איסוף). 

עבדול עבדול מדגים אופנת פלוגינג –  Environmental Fitness

המטרה השנייה היא להפוך את הטרנד לנחשק יותר. "הקהל הישראלי שם דגש נרחב על נראות, ועולם הכושר אינו יוצא דופן בהקשר הזה" מספר לנו קמפוס בראיון. "במיוחד היום, דברים צריכים להצטלם טוב ולרוץ עם זבל זה דבר אחד, אבל לרוץ עם חליפת אימונים שגם נראית טוב על הגוף, זה גיים צ'יינג'ר. זה מה שיכול להפוך את הטרנד הזה מעוד טרנד של משוגעים לדבר, למגמה שמחברת אליה קהלים גדולים יותר. המטרה שלנו היא להחדיר את המושג Environmental Fitness (כושר סביבתי) למודעות של כל אחד ואחת בארץ – גם לחובבי הכושר וגם לחובבי הסביבה".